وبلاگ

لجبازی کودکان

57713
خانواده /مقاله

لجبازی کودکان

لجبازی در کودکان مرحله ی اجتناب ناپذیری در رشد کودک است .

نکته ی مهم در رابطه با آن داشتن رفتار درست و منطقی با این خصیصه می باشد .چرا که رفتار والدین در ذهن کودکان حک شده و برخورد مناسب با انها می تواند به کاهش احتمال بروز این خصیصه در آینده کمک کند.

واقعیت اینست که دفاع از خواسته های شخصی و توانایی مقابله با خواستهای دیگران توسط کودک امری ضروری است .اما آنچه لجبازی نامیده می شود تداوم آن در تمام موقعیت هاو تشدید آن با رشد کودک است .

برای انکه مطمئن شوید کودکتان لجباز است ، روانشناسان کودک توصیه می کنند که اگر فرزندتان چهار مورد از موارد زیر را به مدت 6 ماه متوالی از خود بروز داد ، لجباز محسوب می شود:

1- پرحاشگری :کودک لجباز پرخاشگر است و نمی تواند آن را کنترل کند .
2- کودک لجباز مدام در حال بگو مگو کردن با دیگران یا والدین خود است .
4- مخالفت کردن :کودک لجباز در برابر خواسته ها یا دستورات والدین خود مقاومت می کند و با آن مخالف است و از انجام آن سر باز می زند .این درحالی است که کودک معمولی با تاخیر و یا همان موقع آن کار راانجام می دهد .
5- ناراحت کردن عمدی دیگران : کودک لجباز با علم به اینکه اگر این کار را بکند والدین یا دوستان او ناراحت می وند ، اما آن کار را انجام می دهد .
6- سرزنش دیگران : او مسئولیت اعمال و رفتار خود را نمی پذیرد و دیگران را بابت رفتارهای نادرست خود مقصر می داند و آنها را سرزنش می کند .
7-زود رنج بودن : کودک لجباز با وجود نافرمانی هایش بسیار حساس و زود رنج است و نسبت به دیگران پر توقع است .
8- انتقام جو و کینه توزی: کودک لجباز در کنار ناراحت کردن دیگران در درونش حس انتقام جویی زیادی دارد و در فرصتهای مختلف انتقام می گیرد .
روانشاناسان کودک بروز این علایم را با رفتارهایی چون گریه کردن ،جیغ زدن ،فریاد کشیدن ،پا به زمین کوبیدن ، کتک زدن ،بهانه گیری ، خرابکاری و حرف نشوی و جرو بحث ، عنوان کرده اند .
بیاد داشته باشید که هر سرسختی و قاطعیت در رفتار کودک نشان از لجبازی ندارد .فورا به کودکتان برچسب نزدید وتعریف اعمال و رفتارهای نادرست او را نقل مجالس و محافل نکنید .نشان دهید که حامی و پشتیبان اوهستید و برای حل مشکلات احتمالی همهی تلاشتان را می کنید .

در برخورد با لجبازی کودکان با او وارد جرو بحث نشوید و شنونده ای آرام باشید .

آنها را مجبور به انجام کاری که می خواهید نکنید ،با او ارتباط درست برقرار کنید .می توانید از تکنیک “سه بله “استفاده کنید .سه کاری که می دانید دوست دارد را بیان کنید و از او جواب بله را بشنوید .
نظرتان را زیرکانه و با ورود به دنیای او برایش بگویید .او باید 9 شب بخوابند و در جواب خواسته ی شما یک “نه ” خیلی بلند می گوید .شما می توانید به او بگویید که دوست داری قبل خواب کدام داستا ن را برایت بخوانم ؟ و اینگونه او را به خوابیدن متمایل کرده و با گذراندن چند دقیقه ای با او ، او را بخوابانید .
در جواب چیغ و فریاد های او شما داد نزنید .اینگونه شما او را به مبارزه طلبیدید .آرامشتان را حفظ کنید و اجازه ندهید سرو صدای او بالغ بودن شما و کنترل رفتار و تن صدایتان را در دست بگیرد .
رفتار مثبت و صمیمانه با او داشته باشید .به او احترام بگذارید . رفتارهای درست و مثبت او را تشویق کنید .و در آخر به خودتان برگردید و کمی تامل کنید در مکالمات خود با افراد خانواده .آیا زورگو هستید ؟ آیا از نه زیاد استفاده می کنید ؟

از کلمات مثبت و تحسین برانگیزدرصحبت های خانوادگی بیشتر استفاده کنید .

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *