وبلاگ

فرزند پروری چیست ؟

images
خانواده /مقاله

فرزند پروری چیست ؟

تربیت یک کودک سالم و توانمند دغدغه ی هر مادر و پدر مسئولیت پذیری است .

افراد مختلف در طی سالیان متمادی تعریف های متفاوتی از فرزند پروری داشته اند. به مجموعه ای از دانش ها و مهارت ها ی تربیت کودکان که توانایی های آنها را بالا ببرد ،مهارت زندگی کردن به آنها بیاموزد و مشکلات رفتاری شان را اداره کند ،مهارت فرزند پروری یا تربیت کودک می گویند که از دوران کودکی تا بزرگسالی را در بر می گیرد و نه تنها والدین بلکه همهی افرادی که با کودکان سرو کار دارند باید این مهارت را بیاموزند .کسانی چون مادر بزرگها ،سرپرستان حقوقی ،پدر بزرگها و خواهرو برادران بزرگتر در یک خانواده .
بدون اغراق می توان گفت که تربیت کودک در خانواده از آموزش هایی که کودک در مدرسه می بیند بسیار مهم تر و کاربردی تر است.

خانواده اولین نهادی است که افراد در آن متولد می شوند ،رشد می یابند و مراحل زندگی خود را طی می کنند .اساس یک جامعه ی سالم را خانواده ی سالم و فرزندان آنها تشکیل می دهند .پس ، از آنجاییکه تربیت بطور مستقیم در پرورش کودک و بروز ویژگی های شخصیتی او نقش دارد ،فرزند پروری و یادگیری صحیح تربیت کودک اهمیت ویژه ای پیدا می کند .
اصول مهمی را که بعنوان والد نیاز است تا رعایت کنید در اینجا به اختصار بیان می کنیم .

1-فراهم کردن محیط مناسب
فراهم کردن محیط بدور از خطر و آموزنده برای کودک بسیار مهم است .والدین باید در موقع نیاز در دسترس کودکان باشند و از حال کودک خود خبر داشته باشند که کجاست و با چه کسی است .برقراری ارتباط چشمی با کودک و توجه مستقیم به او برای کودک بسیار مهم و سازنده است .او را در انجام کارهای درست و خوب تشویق کنید .

2- برقراری نظم قاطع
زمانی که پدر ها و مادر ها از نظمی قاطعانه استفاده می کنند و رفتارشان و عکس العملشان با ثبات و قابل پیش بینی است ،فرزندان نیز می آموزند که مسئولیت رفتارهای خود را پذیرفته و از نیاز دیگران نیز با خبر شوندو همچنین بر روی رفتار خود کنترل داشته باشند .

3-داشتن انتظار مناسب از کودکان و دیگران
بهتر است نسبت به خودمان و فرزندمان توقعات وانتظارات واقع بینانه داشته باشیم .
ما بعنوان والد کامل و بی نقض نیستیم و چه بسا در پاره ای از موارد نیاز به آموزش و راهنمایی داریم .از طرف دیگر فرزندمان برای فراگرفتن مهارتهای جدید مانند استفاده از توالت ، لباس پوشیدن و غذا خوردن به تنهایی ، باید از نظر رشدی آمادگی انجام این کارها را پیدا کند .

4-هنگام صحبت با کودک هم قد او شوید
از بالا با کودک صحبت نکنید .خود را هم قد او کنید و چشم در چشم او با رعایت احترام و محبت با او صحبت کنید .

5-آموزش دادن
والد بودن و فرزند پروری از قبل از تولد فرزندمان شروع شده و تا پایان عمر ما بعنوان والد و په بسا بعد از آن ادامه خواهد داشت .

فرزندان ما در همه ی سنین و در هر چالشی در زندگی نیاز به حمایت ، دلگرمی وراهنایی ما دارند .
درست ارتباط برقرار کردن ، دوست یابی ، هدفمند بودن و …. از آموزهایی است که فرزند ما نیاز داردتا بیاموزد .
6-اجتناب از انضباط خشن
اگر با کودکمان با خشونت برخورد کنیم او این روش را بعنوان روشی برای زندگی انتخاب کند .این درحالیست
اگر از روشهای محرومیت زمانمند و تقویت منفی با حفظ آرامش در برخورد با اشتباهات کودک استفاده کنیم بسیار موثر تر بوده و فرد مسئولیت پذیری را تربیت می کنیم .
فراموش نکنیم اقتدار والد بودن به ترس واطاعت و فریاد نیست .از افعال منفی برای آموزش دادن استفاده نکنیم .نگوییم نکن ، برندار ، نزن و … بگوییم بهتر است اینگونه رفتار کنی ،بهتر است اینکار را بکنید و…
در پایان باید بدانیم که بعنوان والد نیاز داریم تا خودمان را کنترل وبررسی کنیم و بتوانیم با آرامش و سلامت روان ، نقش مهم والد گری را ایفا کنیم .
کودکانی که رابطه ی مثبتی با والدین خود دارند در مراحل بعدی زندگی آسیب پذیر نبوده و قدرت مدیریت بالایی خواهند داشت .

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *