وبلاگ

طرز برخورد با بچه درس نخوان – قسمت اول

IMG_20211223_214904
ذهن و رفتار / مقاله

طرز برخورد با بچه درس نخوان – قسمت اول

یکی از مشکلاتی که برخی خانواده ها با آن مواجه هستند، داشتن بچه درس نخوان است. درس نخواندن بچه ها در سنین مختلف باعث نگرانی والدین می شود که بهتر است از طریق صحبت با فرزندتان آن را ریشه یابی و برطرف کنند ، چراکه گاهی والدین به جای پرداختن به دلیل درس نخواندن فرزندشان، سعی در برطرف کردن ان دارند که خود نه تنها باعث ایجاد انگیزه در دانش آموز نمی کند، بلکه او را در مسیر غلط قرار می دهد.

روحیات هر بچه ای و علت بی انگیزگی آن به درسی، با توجه به شرایط زندگی و محیطی که در آن بزر‌گ شده است بایستی که برطرف گردد، اما گاهی برخی راهکار ها برای تمامی کودکان و نوجوانان پاسخگو است. مثل اینکه چگونه نوجوانان را به درس خواندن تشویق کنیم و با چه راهکارهایی فرزندمان را به درس علاقه مند کنیم، مواردی است که تقریبا به صورت کلی می توان آن ها بررسی کرد تا فرزندمان بتواند با علاقه درس بخواند.👇👇👇

🔺درس نخواندن بچه ها ، ریشه در رفتار والدین:

بیشترین مواردی که از درس نخواندن بچه ها وجود دارد و والدین آن ها نگران هستند که بچم درس نمی خواند، معمولا در سنین نوجوانی می باشد. این سن در واقع سنی است که فرد از دوره کودکی خداحافظی کرده و قصد دارد وارد دوره جوانی شود. مطمئنا در این سن فرزند ما با چالش های زیادی روبه رو می باشد.

در اکثر اوقات والدین در برخورد با بچه درس نخوان ، انگشت اتهام را به سوی فرزند خود می گیرند، اما واقعا باید با خود فکر کنند که چه عوامل و دلایلی باعث شده است که یک بچه درس نخوان داشته باشند، در واقع این موضوع مسئله ای است که باید بدان پرداخته شود.

ممکن است فرزند ما به هر دلیلی درس خواندن را دوست نداشته باشد، در این موضوع است که نقش والدین پررنگ می شود.

فرزند شما باید متوجه باشد که چه به درس خواندن علاقه داشته باشد و چه علاقه نداشته باشد، این کار 《 وظیفه 》 هر روزه اوست و باید با بچه ها طوری رفتار کنید که آن ها متوجه شوند درس خواندن یک وظیفه مفید آن ها در زندگی می باشد و بایستی که این وطیفه خود را به نحو احسن انجام دهند.

گاهی اوقات عامل بی انگیزگی کودکان و نوجوانان در درس خواندن، خود والدین هستند که ناخودآگاه و بدون اینکه متوجه باشند، باعث شده اند که یک بچه درس نخوان داشته باشند.

❌ دلیل اول

اولین عامل ایجاد بی انگیزگی در نوجوانان نسبت به درس خواندن این است که والدین تمامی امکانات و شرایط را برای فرزندانشان فراهم می کنند و در واقع فرزند آن ها هیچ انگیزه و هدفی برای ادامه تحصیل ندارد. در واقع این مسئله ناشی از تامین بی قید و شرط خواسته های بچه ها توسط والدین می باشد.

وقتی خواسته های بچه مان را بدون هیچ خواسته مقابلی از فرزندمان تامین کنیم به مرور در او یک بی انگیزگی نسبت به تلاش کردن ایجاد خواهد شد، چراکه برای بدست آوردن هر چیزی نیازی به تلاش کردن ندارد و بدون هیچ مشکلی والدین برای او تهیه خواهند کرد.

بنابراین شما والدین گرامی بایستی که این رویه اشتباه را کنار بگذارید و سعی کنید در قبال کاری که فرزندتان انجام می دهد، مثل تلاش کردن برای یادگیری درس، امکانات مورد نیاز او را به عنوان یک تشویقی به او هدیه دهید.

با این کار فرزند شما متوجه خواهد شد وقتی برای درس خواندن تلاش کند، در کوچکترین موضوع از جانب شما تشویق خواهد شد و می تواند به خواسته اش برسد و در عوض زمانی که نتواند به آن سطحی که شما تعیین کرده اید برسد باید تلاش خود را بیشتر نماید.
↩️ ادامه دارد…

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *