وبلاگ

روش مواجه با فرزند درس نخوان

images-23
خانواده /مقاله

روش مواجه با فرزند درس نخوان

حال سوالی که والدین در مواجه با بچه درس نخوان دارند، این است که چه کنیم تا فرزندمان درس بخواند. برخی راهکارهای کلی برای مطالعه درس بچه ها وجود دارد که با عمل به این راهکار ها کودکان و نوجوانان ترغیب به درس خواندن می شوند. در ادامه این راهکارها را ارائه داده ایم.

🔹محبت کردن را فراموش نکنید

با الفاظ مناسبی با فرزندان خود صحبت کنید، چراکه اگر از فرزند خود انتظار دارید مودب، درس خوان، تلاشگر و با انگیزه باشد، بایستی مشکلات عاطفی نداشته باشد و محبت کافی را از شما دریافت کند.

از الفاظ کلامی همچون تو تنبل هستید، تو نمی توانی درس بخوانی و … دوری کنید و از کلمات با محبت تری برای رساندن منظور خود استفاده نمایید. جملاتی همچون تو دختر باهوشی هستی، پسرم متوجه تلاش زیادت هستم و … انگیزه لازم را به فرزندانتان القا نمایید.

🔹نظارت منظمی بر درس خواندن بچه ها داشته باشید

در بسیاری از موارد به دلیل اینکه درس های زیادی برای دانش آموز تلمبار می شود، نسبت به درس خواندن نیز بی انگیزه می گردد. شما به عنوان والدین بایستی که بر روی درس خواندن فرزندتان نظارت داشته باشید.

برای فرزندتان برنامه ریزی کنید و به او برنامه ریزی کردن را بیاموزید. به او یاد بدهید که چگونه با توجه به برنامه مدرسه اش برای خود برنامه ریزی کند و لیست کارهایی را که باید انجام دهد را بنویسد و سعی کند همه آن ها را انجام دهد.

اگر به فرزند خود آموزش دهید و او را به این باور برسانید که باید همیشه و در زمان های مختلف برای خود برنامه داشته باشد و حتما به آن ها عمل کند، او دچار بی نظمی و آشفتگی نخواهد شد و اگر به موقع موفق به مطالعه درس هایش شود، چه بسا به درس خواندن نیز علاقه مند گردد.

بنابراین او را در نوشتن برنامه و انجام آن یاری دهید و اگر لازم است گاهی اوقات در کنار او باشید تا بتوانند به برنامه اش عمل کند.

🔹برای فرزندانمان برنامه ریزی کنیم اما نه برنامه های سنگین

برنامه ریزی به این معنی نیست که برای تمامی ساعات روز و شب فرزندمان ساعت مطالعه در نظر بگیریم و با تنظیم یک برنامه سنگین او را نسبت به برنامه ریزی و درس خواندن دلزده کنیم. بنابراین حالت ایده آل گرایی خود را کنار بگذارید و اجازه دهید فرزندتان در کنار تفریح و سرگرمی، مطالعه داشته و درس بخواند و در کلاس های هنری و ورزشی و زبان به خواست خود شرکت نماید. بنابراین در درس خواندن فرزنداتان سخت گیری را کنار بگذارید، هر دانش آموزی با توجه به توانمندی های خود باید درس بخواند تا دچار دلزدگی نشود.
↩️ ادامه دارد …

دیدگاه خود را اینجا قرار دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *